Ljeto 1969. godine istarski gradić Vižinada proveo je kao kulisa holivudske ratne komedije Kelly’s Heroes. Oponašao je neki svoj manje-više ipak imaginarni francuski predložak Clermont u okolici Nancyja, povijesnog središta povijesne pokrajine Lorene na sjeveroistoku Francuske, gdje su u kasno ljeto 1944. godine zaista vođene teške borbe između Amerikanaca i prekaljenih njemačkih trupa. Film nastao u produkciji MGM-a i nekoliko manje poznatih kompanija, među kojima je bila i beogradska Avala Film, u međuvremenu je postigao kultni status. Filmofile s područja bivše Jugoslavije dodatno zaokuplja okolnost da je sniman u Vižinadi, ali i na dvije lokacije u Vojvodini, na pruzi pokraj Vrdnika i beočinskom srednjoeuropski koncipiranom kasno historicističkom dvorcu (koji je, usput, od bilo čega u Istri pa i pulskih admiralskih vila, izgledom bliži ladanjskoj arhitekturi uobičajenoj za Lorenu).

Prema kolegi arheologu Marinu Baldiniju i drugim stanovnicima Vižinade koji se sjećaju boravka filmske ekipe u njihovom gradiću, Clint Eastwood, Donald Sutherland i drugi iz zvjezdanog postava filma sjajno su se zabavljali u pauzama snimanja, a dio te atmosfere prenesen je i na film. Primjerice, Sutherlandove bravure dijelom su valjda bile čiste improvizacije, jer teško bi se odreda tako ekscentrične, mogle baš sve naći u scenariju jednoga mainstream holivudskog filma. Fotografije tada tridesetdevetogodišnjeg Eastwooda na motoru kojim je jurio istarskim makadamskim cestama ili one na kojima je snimljen uz prozor i u unutrašnjosti nekog hotela, s praznim bocama ljubljanskoga Union piva na stolu ispred njega (navodno snimljene u Novom Sadu, gdje je na Petrovaradinskoj tvrđavi zaista bio i pozirao u kupaćim gaćama, no prije će biti u primorskom obalnom gradu Vižinadi daleko bližem od Novoga Sada) i danas su relativno poznate među stotinama njegovih globalno glasovitih portreta. Čini mi se da na mnogo toga o atmosferi ovoga istarskoga filmskoga seta ukazuje, inače slabija sekvenca filma, u kojoj nekoliko bukaleta karakteristično tamnocrvene lokalne borgonje kruži među vojnicima, izvaljenima na travnjaku i pod šatorom, u društvu stasitih dugokosih statiskinja odjevenih u pseudonarodne nošnje. Prizor je znatno bliži onima s Woodstocka, na kojem je Hendrix upravo toga ljeta odsvirao The Star Spangled Banner, nego li stanci teških sukoba s tehnološki superiornim njemačkim tenkovima i elitnim padobrancima koji su Amerikance pokušali zaustaviti nadomak granice Trećeg Reicha.

Središte Vižinade između dva svjetska rata

 

Spekulira se kako je završni obračun u „Kellyjevim herojima“ nadahnuo Spielberga za  režijski i scenografski sličan klimaks „Spašavanja vojnika Ryana“ (Saving Private Ryan). Kako god bilo, završni obračun Wehrmachta i SS-tenkista s Kellyjem i njegovim momcima u središtu francuskog tj. istarskog gradića, uz upotrebu mnogo pirotehnike i tutnjavu iznajmljenih tenkova Jugoslavenske narodne armije, „Shermana“ koji su glumili sami sebe i podjednako starih sovjetskih „T-34“, vješto maskiranih u njemačke „Tigrove“,  dodatno je rastresao kuću Grimani, tj. nekadašnju gradsku vijećnicu i druge zgrade ionako već zapuštenoga središta Vižinade. Svakako valja podsjetiti da se gradić nalazi na području Poreštine, koje je kao i susjedno područje Bujštine, nakon Drugog svjetskog rata bilo osobito teško pogođen egzodusom istarskih Talijana. Nakon filma uslijedilo je rušenje i raščišćavanje kojim je zbrisan najveći dio zgrada povijesnog središta Vižinade. Tridesetak godina nakon snimanja filma na mjestu kuće Grimani, vlasnika zemljoposjeda iz vremena mletačke uprave, kasnijeg općinskog središta iz vremena austrijske i talijanske uprave, prema projektu arhitekta Eligija Legovića i zalaganjem konzervatora Hrvoja Giaconija i Ivana Matejčića izgrađena je zgrada Osnovne škole Vižinada. Povijesno-umjetnička forenzika, temeljem povijesnih katastara, fototeka, drugih grafičkih i pisanih izvora, danas može otkriti, precizno analizirati i valorizirati što je to zbrisano s lica istarske zemlje za vrijeme i nakon snimanja Kellyjevih heroja, no o tom kasnije, u nekom nešto duljem kadru i krupnijem planu.

 

Veze na karakteristične scene iz filma Kelly’s heroes:

https://www.youtube.com/watch?v=xOCYuuaCmvo

https://www.youtube.com/watch?v=Csv1wXOr5tY

http://www.regionalexpress.hr/site/more/djeak-na-fotografiji-sa-clint-eastwoodom-je-silvano-veli-iljo